3 tipy, jak vyzrát na jarní alergii
Jaro je nádherným obdobím, kdy se konečně probouzí příroda. Rozkvétají stromy a keře, zahříváme se pod slunečními paprsky a užíváme si každé volné chvilky v přírodě. Velkou radost z jarního období ovšem vůbec nemají alergici. Právě pyly kvetoucích rostlin se na nějakou dobu stávají jejich největšími nepřáteli. Zhoršuje se i kvalita jejich spánku, a tak pro máme pro všechny alergiky několik rad a tipů, jak se s alergií poprat nejen na jaře.
Nejrozšířenější alergen je jednoznačně PYL
Kašel, dušnost, vodnatá rýma, řezání očí, pocity pálení a svědění v krku, teplota, únava – to vše jsou jasnými příznaky alergie - tedy nepřiměřené reakce imunitního systému na jinak zcela běžné látky. V průběhu života se projevuje až u čtvrtiny lidí, v České republice jí dokonce trpí každý pátý člověk. Vyvolávat ji mohou různé alergeny, např. potraviny, plísně, hmyzí jed, konzervační látky, prach, roztoči nebo pyl ve vzduchu. Právě pyl trápí alergiky v jarním období nejvíce.
Tip: Projeví-li se u vás alergie, určitě navštivte lékaře. Provede testy a zjistí, která rostlina vám vadí nejvíce. Neléčené alergie mohou vyústit až v těžké astma.
1.Vyžeňte pyl ze své domácnosti
Nemusíte se vyskytovat jen v blízkosti lesa, parku nebo zahrady, abyste se dostali do styku s pylem. Otevřeným oknem a zachycením na oblečení či vlasech se snadnou dostanou až do interiéru. Proto vám doporučujeme:
- méně větrejte otevřenými okny
- častěji měňte oblečení, nesušte prádlo venku
- jakmile přijdete domů, osprchujte se a umyjte vlasy - pylová zrnka se udržují na kůži i vlasech
- sledujte pylová zpravodajství a v období květu vašeho alergena se vyhněte pobytu v jeho blízkosti
- dbejte na zvýšenou hygienu lůžka – povlečení měňte alespoň 1x týdně
- potah matrace perte alespoň na 60°C, zničíte tím většinu roztočů
2.Posilujte imunitu!
Posilněte také svůj imunitní systém – zařaďte do jídelníčku více ovoce, zeleniny (zejména citrusy, šípky a ořechy fungují jako přírodní antihistaminikum) a dostatečně spěte. Posilujte játra a nezatěžujte je alkoholem. Využít můžete také sílu přírody - jaterní očistu podpoří výluh z čerstvých jarních kopřiv. A samozřejmě - dbejte na zdravý a kvalitní spánek!
3.Vyberte si správné lůžkoviny
V některých materiálech se daří roztočům více než v jiných. Pro alergiky je proto potřeba vybírat ložní prádlo, které je hypoalergenní a zabraňuje množení roztočů - například duté vlákno. velmi vhodné jsou také vlněné peřiny a polštáře. A zatímco peří jako takové nebývá pro alergiky problémem, snadno se v něm množí roztoči, a tak je v alergické domácnosti nutná jejich častější údržba.
Tip: Přečtěte si, proč je obzvláště pro alergiky vhodná řada Vital. Skvělou volbou je také přikrývka Greenfirst s ochranou proti roztočům.