🖤 Black Friday se slevou 25% s kódem BF25 na nezlevněné lůžkoviny při nákupu nad 1499 Kč 🖤

Kolik spánku potřebuje vaše miminko?

Jednotnou odpověď na tuto otázku nenajdete. Každé dítě je jiné a má vlastní potřeby. Se spánkem to není jiné. Určitě si nelamte hlavu tím, že sousedovic Anička usíná po večerníčku a vstává v 8, zatímco váš raubíř neusne před desátou a v 6 už na vás volá z postýlky. Stejně vám to nedá a chcete vědět, jestli nespí extrémně málo? Podívejme se na to zblízka. Jaká je ideální doba spánku miminek do 2 let?


NOVOROZENEC: 1. – 6. TÝDEN

V prvních týdnech po narození spí miminka téměř celý den. Nebo nám to tak alespoň připadá. Ve skutečnosti prospí přibližně 18 hodin, nejčastěji ve 2 – 4 hodinových intervalech. Novorozenci nerozlišují, zda je noc či den, probouzejí se vlivem hladu nebo nepohodlí. Takto malá miminka pro klidný spánek potřebují pocit bezpečí (cítit se jako u maminky v bříšku nebo v jejím naručí), tento pocit jim navodíte vhodnou zavinovačkou nebo uložením do dětského hnízdečka, které jim tak usnadní přechod z malehého prostoru maminčina bříška do velkého světa. Vetšinu hnízdeček si můžete libivolně nastavit pomocí stáhnutí obvodu, aby přiléhalo co nejlépe k miminku a ono se tak cítilo v bezpečí a bylo tak klidnější a spokojenější.

Ke konci šestinedělí už se v jejich spánkovém rytmu začíná objevovat náznak pravidelnosti, prodlužuje se spánek v noci a zkracuje ve dne.

KOJENEC: 6. TÝDEN – 6. MĚSÍC

Potřeba spánku se dětem každý měsíc zkracuje, do půl roku by ale měly prospat přibližně 16 hodin denně, z toho v noci zhruba 11 hodin. V průběhu dne děti v tomto věku odpočívají nejčastěji třikrát – dopoledne, po obědě a později odpoledne.

Po 3. měsíci začínají miminka komunikovat s okolím, jsou společenské a mají radost z opakujících se činností. Je tedy ideální čas začít s nastavováním vhodných spánkových rituálů. Snažte se je opakovat každý den ve stejnou dobu, začněte například koupáním, pokračujte masáží, krmením, zpíváním ukolébavek a uložením.

KOJENEC: 6. – 12. MĚSÍC

Půlroční i roční děti prospí zhruba 14 hodin. Nejdelší noční spánkový interval trvá klidně i 10 hodin. Během dne už nespí 3x, stačí jim jedno dopolední a jedno odpolední zdřímnutí.

Toto období provází rychlý psychomotorický vývoj. Děti se učí otáčet, lozit, posazovat, vstávat a kolem 1 roku i chodit. Začínají projevovat své povahové rysy a temperament. V noci jejich tělíčko zpracovává všechny nabyté dovednosti a i děti, které dříve klidně spaly, začínají mít problémy s usínáním a v noci se častěji budí. Dalším důvodem neklidného spánku bývá také separační úzkost a růst zoubků.

BATOLE: 12. – 24. MĚSÍCŮ

V průběhu druhého roku života potřebují děti přibližně 13 hodin spánku denně, z toho zhruba 11 hodin v průběhu noci. Kolem 18 měsíce děti přestanou potřebovat dopolední odpočinek a vystačí si s jedním odpoledním zdřímnutím. Pro zdravý rozvoj dítěte je do 2 let denní spánek nutností.

Připravte miminku ideální podmínky

Jestli během dne spí miminko doma, vyhraďte si ukládání maximálně dvě místa. Přes den to může být kolébka v obývacím pokoji, v noci postýlka v ložnici. Dítě si je spojí se spánkem a bude klidněji usínat.

Ať už se rozhodnete miminko ukládat do vlastní postýlky nebo s ním spát společně v jedné posteli, vždy mu pro spánek připravte vhodné podmínky.

  • Ohlídejte teplotu v místnosti, měla by se pohybovat okolo 18 °C.
  • Miminko oblečte lehce, podle ročního období, např. do spacího overalu nebo dupaček.
  • Přikryjte ho lehkou přikrývkou z přírodních materiálů nebo ho zapněte do spacího vaku. Některé děti milují spaní v zavinovačce.
  • Uložte dítě na rovnou prodyšnou matraci.
  • Minimálně do 1 roku nedávejte dítěti pod hlavu polštář.
  • Dítě vždy ukládejte na záda, předejdete tak vzniku syndromu náhlého úmrtí kojenců.
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz